5 najładniejszych latarni w Polsce

Być może rola latarni w dobie satelitarnych nawigacji już nie jest tak duża, jak kiedyś. Ciągle jednak na polskim wybrzeżu działa 15 latarni morskich. Niektóre można zwiedzać, inne można zobaczyć jedynie z zewnątrz. Ale każdą z nich warto zobaczyć, bo są imponujące i przypominają o czasach, w których statki były jednym z głównych środków lokomocji, a latarnik był jednym z bardziej prestiżowych zawodów.

Swinoujscie
Fot.: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Flickr
1. Świnoujście
Mało kto wie, że w Świnoujściu znajduje się najwyższa ceglana latarnia świata. Niemal 65-metrowa wieża jest też jedną z najwyższych latarni w Europie. Jest otwarta dla zwiedzających, a widok z jej tarasu na Świnoujście i wybrzeże jest naprawdę imponujący. Znajduje się w niej również Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego2. Niechorze
45-metrowa latarnia jest bardzo malowniczo położona, na ciekawym, klifowym wybrzeżu. Została wybudowana w 1866 roku i choć podczas wojen nieraz mocno ucierpiała, to dziś – po wielu remontach – jest w świetnym stanie. Ją też można bez problemu zwiedzać.
100_4716

3. Gąski
Ta 50-metrowa latarnia z 1898 roku mieści się pomiędzy Kołobrzegiem a Darłowem. Jest nieco oddalona (podobnie jak ta w Niechorzu) od większych zabudowań, ale dzięki temu widok z niej jest bardzo imponujący – widać głównie morze i lasy. Można ją zwiedzać, ale trzeba pokonać aż 190 stopni.
Gąski
Panorama z latarni w Gąskach

4. Kołobrzeg
Nawigacja w tym mieście niedaleko Koszalina ma wyjątkowo długą historię. Po raz pierwszy światło nawigacyjne zapalono tam w 1666 roku. W obecnym kształcie latarnia pochodzi jednak z 1946 roku. Ma 26 metrów wysokości, więc nie należy do najwyższych. Jednak jest masywna, prezentuje się całkiem nieźle i w jej okolicach jest mnóstwo dobrych barów i restauracji. Ona również jest otwarta dla zwiedzających.
Kołobrzeg

5. Hel
Latarnia na Helu ma niezwykle burzliwą i ciekawą historię. Pierwszą wybudowano w 1826 roku i 42-metrowa wieża była wtedy jedną z najbardziej imponujących na Bałtyku, odwiedził ją kiedyś nawet sam Józef Piłsudski. Jednak w 1939 roku została wysadzona w powietrze podczas działań wojennych. Nowa została zbudowana w 1942 roku, za niemieckiej okupacji i jest nieznacznie niższa od oryginalnej.
schody
Schody w latarni na HeluMoże Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *