5 powodów dlaczego warto kupować to, co polskie

“Kupuj polskie produkty” – taki przekaz możemy często usłyszeć w mediach. Ale właściwie czemu powinniśmy to robić? Co zyskamy, jeśli sprawdzimy, czy na metce jest „made in Poland”? Otóż zyskać możemy wiele, a oto pięć kluczowych powodów za tym, że warto zwracać uwagę na kraj pochodzenia.
Untitled design (4)

1. Wzmacniamy polską gospodarkę

To może nic odkrywczego, ale kupowanie polskich produktów oznacza, że inwestujemy w rodzimą gospodarkę. A to się przekłada na to, że polskie firmy będą mogły się szybciej rozwijać i płacić więcej podatków. Koniec końców, skorzystamy zatem na tym i my. I tak na przykład kupując odzież Surge Polonia dajemy pracę zarówno polskim designerom, jak i ludziom, zajmującym się szyciem ubrań. Ale doceniamy też przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zaryzykować i założyć swoją firmę. A im więcej będzie takich osób, tym lepiej będzie dla naszej gospodarki.
16649518_1275604109191920_4226828068782451300_n
Patriotyczna koszulka Surge Polonia/Fot.: SurgePolonia.pl

2. Polskie produkty są coraz lepsze

Na pytanie, jakie autobusy wożą pasażerów komunikacji po Berlinie, pewnie każdy odpowie odruchowo, że jakieś niemieckie, na przykład Mercedesy. Tymczasem duża część autobusów w stolicy Niemiec to pojazdy firmy Solaris spod Poznania. To oczywiście tylko przykład, ale polskie produkty coraz częściej kojarzą się z wysoką jakością i nie odstają od tych zagranicznych. Co więcej, polskim przedsiębiorcom często bardziej zależy na sukcesie, niż ich ciągle zamożniejszym, zagranicznym kolegom. Dlatego bardziej się starają, a efektem są coraz lepsze produkty.

640px-BVG_Berlin_Solaris_Urbino_articulated_Bus_no_4406,_Kladow,_Linie_135_-_Flickr_-_sludgegulper

Solaris w berlińskich barwach/ fot.: Sludge G/Flickr

3. Polski design stał się marką

Polskie firmy już dawno przestały kopiować wzorce, wykreowane w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Zamiast tego, postawiły w ostatnich latach na własny, niepowtarzalny styl. Polski design nawiązuje do historii, czasem też do motywów ludowych. Ale wszystko jest podane w nowoczesny sposób. Dlatego też nasza kultura, architektura czy też moda zyskują coraz większą popularność, także poza granicami Polski.

elfy
Pociągi bydgoskiej Pesy na tle Stadionu Narodowego/ fot.: Pesa.pl

4. Przypominamy o naszej historii

Rodzime produkty często przypominają nam o losach naszego kraju. Na przykład nazwa marki odzieżowej Surge Polonia oznacza zawołanie „Powstań Polsko”, które było umieszczone na sztandarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, dowodzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego. Także same produkty polskich firm często nawiązują do ważnych wydarzeń z naszej historii, np. do Powstania Warszawskiego. Noszenie takich ubrań pozwoli nam nie tylko pamiętać o tych wydarzeniach, ale też oddać hołd ich uczestnikom.

5. Możemy się wyróżnić

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wydawało się, że wszyscy będziemy żyć takim stylem życia, jaki narzucają nam międzynarodowe korporacje. A lansowały one jednorodny styl życia – na każdym kontynencie ludzie mieli pić tę samą kawę, jeść te same hamburgery, oglądać te same filmy i nosić te same ubrania. Na szczęście okazało się, że ludzie wcale tego nie chcą. Chcą natomiast podkreślać swoje korzenie i właśnie z nimi wychodzić poza granice. Nie chcą natomiast, żeby wszystko na świecie było zunifikowane. I bardzo dobrze, bo tak każdy produkt byłby nudny i nijaki.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Kizia pisze:

    ostatnie 3 słowa tego artykułu oddają dokładnie moje uczucia na temat treści tego artykułu. Pozdro!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *