6 najciekawszych (mniej znanych) zamków w Polsce

Każdy zna Wawel, Malbork, Książ czy Wilanów – nawet jeśli tam nie był, na pewno wie, że to piękne zamki, z wspaniałą historią.Tymczasem jest w naszym kraju całkiem sporo robiących wrażenie, choć jeszcze nie do końca odkrytych zamków. Nawet jeśli ustępują tym znad Renu czy Loary, to zdecydowanie warto je odwiedzić, a przynajmniej o nich cokolwiek wiedzieć.

Pierwsze zdjęcie: Andrzej Lenart/Flickr

1. Zamek Ogrodzieniec


Pewnie większości Polaków województwo śląskie niekoniecznie kojarzy się z malowniczymi zamkami. Dlatego tym bardziej warto zobaczyć Zamek Ogrodzieniec – który do końca nie leży w Ogrodzieńcu, ale 2 kilometry od niego. Zamek powstał połowie XIV wieku. Był niezwykle okazały, ale niestety nie przetrwał pożaru, który wznieciły wojska szwedzie w 1702 r. Dziś przetrwały tylko ruiny, które jednak i tak robią oszałamiające wrażenie.

Łukasz Śmigasiewicz/Wikimedia Commons

Łukasz Śmigasiewicz/Wikimedia Commons


2. Zamek w Mosznej

Zdaniem znawców, ten zamek niewiele (o ile w ogóle) ustępuje najpiękniejszym obiektom tego typu w Europie. Może więc zaskakiwać, że nawet w Polsce jest stosunkowo mało znany. Został zbudowany w XVII wieku, położony jest ok. 35 km od Opola. Co ciekawe, można się dziś przespać w starych komnatach zamku. Najtańsze noclegi kosztują 100 zł, najdroższy apartament – 650.

image

moszna-zamek.pl

3. Zamek Czocha

To nieco bardziej kameralny obiekt. Ale o bardzo długiej historii – jego budowę rozpoczęto w 1241 roku był początkowo warownią graniczną na pograniczu śląsko-łużyckim. Przechodził przez lata z rąk do rąk, i dziś również służy jako hotel. Noclegi zaczynają się tu od ok. 150 zł.

czocha-przod-2016-a-1024x683

hotelewam.pl

4. Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin

Ten zamek jest położy w samym centrum Szczecina, choć nie jest zbyt dobrze znany w kraju. Jego historia sięga 1346 roku, choć został niemal doszczętnie zniszczony przez aliantów podczas II wojny światowej. Jego odbudowa rozpoczęła się pod koniec lat 50. i trwała aż do 1980 r. Mimo więc, że nie jest do końca ‚oryginalny’, to jest niezwykle okazały. Dziś mieści się tu muzeum i kilka instytucji kulturalnych – m.in. lokalna opera.

zamek

Opera.szczecin.pl

5. Zamek Pieskowa Skała

Malowniczy zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, niedaleko Krakowa.  Pierwsze obiekty zamkowe powstały już XIV w., ale przez lata zamek był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Zamek ‚wystąpił’ w wielu całkiem niezłych filmach i serialach, np. „Stawka większa niż życie” czy „Reich”, jak i tych nieco gorszych, np. „Nie kłam kochanie”.

Krzysztof Bociąga/Facebook

Krzysztof Bociąga/Facebook

6. Zamek Dunajec

Do końca nie wiadomo, kiedy powstał Zamek w Niedzicy. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1325 r. Zamek jest nie tylko ciekawy sam w sobie, ale też wyjątkowo malowniczo położony – w Pieninach, nad Jeziorem Czorsztyńskim. Dziś można się przespać w starych komnatach, celnicy czy nawet grzędach. Ceny zaczynają się już od 100 zł.

Niedzica.pl

Niedzica.pl

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Mazena pisze:

  Ja bym Szczecin zastąpiła czymś innym….Olsztyn, Radzyń a może Bolków?

 2. Norbert pisze:

  Od kiedy Ogrodzieniec leży na Śląsku ?
  Proszę jak najszybciej poprawić bo to ogromny błąd!!!

 3. Artur pisze:

  od kiedy Moszna to zamek?
  To typowy pałac – odsyłam do literatury.

 4. JMN pisze:

  MOSZNA TO NIE ZAMEK! Ogrodzieniec mało znany????? Jest na większości przewodników i zna go prawie cała Polska. CZOCHA MAŁO ZNANY??? Tam kręcono kilkanaście filmów, a chyba pół Polski zna słynną zapadnię w jednej z sypialni. Pieskową Skałę znają nawet za granicą i z Krakowa są zaraz do niej posyłani. Jeden z 10 najbardziej znanych w Polsce. Niedzica nieznana???? Ostatnio spotkał się tam nawet Orban z Kaczyńskim. Najbardziej znany zamek na południu Polski, a chyba każdy marzy żeby robić sobie zdjęcie na zaporze w jego stronę. Ktoś się tu nie popisał widzę… Mało znane, a niesłusznie omijane to mogą być: Odrzykoń – zamek, z którego Fredro wymyślił „Zemstę”, Wytrzyszczka z legendą o Inkach, Babice z cudownym skansenem obok i niezwykłym rozwiązaniu obronnym na wieży, czy też Dobczyce – warownia Kazimierza Wielkiego nad Jeziorem Dobczyckim. Polecam porządnie się wyedukować, a później prawić mądrości w necie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *