Co oznaczają nazwy polskich miast

17250830998_edc6568cf5_h-2

Fot. Kraków, Rynek Głowny, fot. Roman Boyko/Flickr

Zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi nazwa waszego miasta? Okazuje się, że zazwyczaj etymologia nazw dużych polskich miast jest niezwykle skomplikowana. Zwykle historycy nie mają pewności co do pochodzenia nazw największych miast w kraju. Mimo wszystko, warto wiedzieć o najbardziej sensownie brzmiących teoriach. Na szczęście są takie miasta, których nazwy nie budzą większych wątpliwości – tak jest chociażby w przypadku Białegostoku.
Kraków – Nazwa pochodzi od imienia księcia Kraka – tak pewnie odpowie większość osób, zapytana o pochodzenie nazwy byłej stolicy. Tak też wynika z legendy zapisanej w końcu XII wieku przez Wincentego Kadłubka. Nie każdy się z tym jednak zgadza. Są tacy historycy, którzy są przekonani, że ta nazwa wywodzi się od… kruków!

Przystanek Warszawa Zoo
Warszawa Każdy pewnie słyszał o legendzie o Warsie i jego żonie Sawie. To właśnie od ich imion miałaby pochodzić Warszawa. To dość romantyczna wizja nazwy miasta, ale według większości historyków zupełnie nieprawdziwa. Nazwa stolicy prawdopodobnie pochodzi od rycerza z rodu Rawów – Warsza (to skrót od imienia Warcisław). To do niego należała wieś z XII, leżąca w obrębie dzisiejszej dzielnicy Mariensztat. Co ciekawe, na początku miasto nazywało się Warszowa lub Warszewa.

Gdańsk Głowny
Gdańsk I tu do końca nie ma pewności. Niektórzy historycy i językoznawcy, uważają, że nazwa miasta oznaczała wilgotny lub podmokły teren w języku słowiańskim.

Wrocław Nazwa stolicy Dolnego Śląska pochodzi prawodpodobnie od imienia zmarłego w 921 roku księcia czeskiego Vratislava I, który być może czasowo panował nad grodem i który według legend jest założycielem miasta.

Poznań
Poznań Wszystko wskazuje na to, że nazwa Poznań wywodzi się od słowiańskiego imienia Poznan. Ale skąd się wzięło to imię w nazwie miasta? Nad tym ciągle głowią się specjaliści, ale do tej pory nie doszli do żadnych ostatecznych wniosków.

Łódź Według legend, nazwa tego miasta wzięła się od Janusza, sołtysa wsi, z której potem powstała Łódź. Chłop miał spać pod odwróconą łodzią, gdy ta już nie nadawała się do użytku. To jednak bardziej legenda, a skąd się naprawdę wzięła nazwa miasta? Hipotez jest mnóstwo. Niektórzy uważają, że od imienia Włodzisław, inni że od staropolskiego określenia wierzby szarej – „łozy”. Wersji jest jeszcze więcej, ale żadna nie wydaje się zupełnie przekonująca.

Katowice Najpopularniejsza teoria brzmi, że nazwa wzięła się od słowa kąt, czyli „miejsca położonego w kącie, na uboczu”.

Dworzec Szczecin Główny 3
Szczecin Istnieje wersja, że nazwa stolicy Pomorza Zachodniego wywodzi się od słowa… ściek. Miałoby to o tyle sens, że wody z rzeki Odry w pobliżu Szczecina zaczynają „ściekać” do Morza Bałtyckiego. Ale jest też teza, że nazwa pochodzi od staroniemieckego słowa „stette”, co oznacza „twierdzę”.Bydgoszcz Nazwa tego miasta ma prawdopodobnie nieco bardziej optymistyczny rodowód. W języku słowiańskim nazwa oznaczała po prostu „budzić gościnę”.

Toruń Słowo „Tor” w języku prasłowiańskim oznaczało drogę. Zdaniem językoznawców przyrostek „uń” wskazuje na przebiegający w miejscu tej dawnej osady szlak komunikacyjny.

Białystok Tu nazwa nie rodzi wielkich wątpliwości. Historycy raczej się zgadzają, że początkowa nazwa osady wzięła się od przepływającej przez nią rzeki. Po staropolsku Białymstokiem nazywano czystą, bystrą rzekę.Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *