Najpiękniejsze uniwersytety w Polsce


Aula Leopoldina UWr, Fot. Piotr Błaszczyk/Wikimedia Commons

Być może środek lata nie jest najlepszym momentem, by rozprawiać o uniwersytetach. Ale w końcu niektóre są tak ładne, że można do nich zajrzeć nawet podczas urlopowych podróży. W Polsce jest sporo naprawdę ładnych uczelni – większość ma wspaniałą tradycję, choć są i wspaniałe nowoczesne budynki akademickie. Oto zatem pięć najpiękniejszych takich budynków w naszym kraju!

1. Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Gmach główny Uwr
Fot. Jar.ciurus/Wikimedia Commons

Sam budynek z 1739 roku wygląda wyjątkowo majestatycznie, a świetna lokalizacja nad Odrą sprawia, że jest on jednym z symboli miasta. Ale to wnętrza gmachu robią największe wrażenie, a przede wszystkim barokowa i pokryta wspaniałymi freskami Aula Leopoldina.

2. Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kraków - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Chyba żaden budynek nie kojarzy się tak mocno z edukacją wyższą, co położony w samym sercu Krakowa Collegium Maius. To najstarszy budynek dawnej Akademii Krakowskiej, którego budowę ukończono w XV wieku. Od 1947 roku mieści się tam Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

3. Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Warsaw University of Technology

To zdecydowanie jeden z najbardziej eleganckich budynków na warszawskim Śródmieściu Południowym. Budowę gmachu rozpoczęto w 1899 roku i ukończono w ekspresowym tempie już dwa lata później. Warto zwrócić uwagę między innymi na freski i rysunki na zewnętrznej fasadzie. Najbardziej imponujący jest jednak główny hol, który wygląda tak;

Od Szczytu - Politechnika Warszawska

4. Biblioteka UW

Warsaw University Library, BUW, Warsaw

Otwarty w 1999 roku nowy BUW jest uważany za jeden z najciekawszych budynków stolicy. Może pomieścić 5 milionów książek i słynie z niesamowitej atmosfery. Każdy – nawet jeśli nie jest studentem – może wejść na ogrody, które znajdują się na szczycie BUW-u, z których można podziwiać niesamowitą panoramę stolicy.

5. Collegium Minus w Poznaniu

Collegium minus

Neorenesansowy gmach jest położony w Dzielnicy Cesarskiej w centrum Poznania i pochodzi z 1910 roku. Obecnie mieści się tam przede wszystkim rektorat oraz aula uczelni. Ponieważ aula ma świetną akustykę, nierzadko odbywają się tam prestiżowe koncerty.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *