Świnoujście – jedyne polskie miasto, do którego można się dostać tylko.. promem

Pierwsze zdjęcie: Tomasz Przechlewski/ Flickr

Świnoujście to spore (ponad 40 tys. mieszkańców) miasto na samym skraju Polski. Na jego zachodniej granicy zaczynają się Niemcy, a na północnej.. Morze Bałtyckie. Ale miasto jest warte uwagi też z innego powodu. Większa jego część jest położona na wyspie Uznam. A nie można się na nią dostać ani mostem, ani tunelem. Są za to.. promy.

Na przykład takie..
Karsibor_II
Zdjęcie: Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/Wikimedia Commons

P1030824

Kursują pomiędzy dzielnicą Warszów a centrum miasta mniej więcej co dwadzieścia minut i są – oczywiście – bezpłatne. Jednak w sezonie czasem trzeba czekać na przeprawę kilka godzin. Dla niektórych turystów jest to po prostu ciekawostka, choć dla mieszkańców miasta konieczność ciągłych przepraw to rzecz jasna nic przyjemnego.Promy przewożą zarówno przechodniów, jak i zmotoryzowanych.

Świnoujście

A tak wygląda widok z promu..
Świnoujście

Można promy uznawać za turystyczną ciekawostkę, albo coś uciążliwego. Mieszkańcy oczywiście walczą od lat o tunel, ale póki co wszystko się kończy na planach i zapowiedziach. Nie ma jednak wątpliwości, że Świnoujście warto odwiedzić, nie tylko w sezonie. Chociażby dla takich widoków:
Świnoujście

Plaża krzesła ŚwinoujścieŚwinoujście

Świnoujście

ŚwinoujścieMoże Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Bart pisze:

    Do Świnoujścia można dojechać przez Niemcy. Wyspę Uznam łączą ze stałym lądem dwa mosty. A GDDKiA rozpisała już przetarg na tunel pomiędzy Wolinem a Uznamem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *