Pomysł na udany urlop w Wielkopolsce

Większość z nas planując wakacje decyduje się na wyjazd w góry, nad morze, lub nad jezioro. Mało kto ma w planach poznawanie okolic mniej nastawionych na turystów, a które często skrywają wiele ciekawych atrakcji i zakątków. Jeśli chodzi o Wielkopolskę, najczęściej wybieranym miejscem na wakacje jest tutaj Poznań oraz Gniezno. Nic dziwnego – to miasta o ogromnym znaczeniu historycznym, mające wiele do zaoferowania pod względem zwiedzania. Jednak poza tymi ośrodkami często Wielkopolska nie jest traktowana jako miejsce interesujące na urlop. Warto zerwać z takim podejściem i poznać nieco tę malowniczą okolicę.
 
Wielkopolskie rezydencje
W Wielkopolsce dostępnych jest do zwiedzania kilka pięknych pałaców i zamków – w Kórniku, Rogalinie, czy też Śmiełowie. Warto się do nich wybrać przede wszystkim na ciekawą historię i architekturę, ale także aby skorzystać z zielonych terenów parkowych i ogrodowych. Zamek w Kórniku jest jedną z najbardziej okazałych rezydencji. Należała ona do Górków i Działyńskich – bardzo znanych i wpływowych rodów wielkopolskich – a obecnie mieści się tam lokalne muzeum. Jego architektura nawiązuje do angielskich posiadłości, a zebrana w środku kolekcja dzieł jest naprawdę imponująca. Innym równie ciekawym turystycznie obiektem jest pałac w Rogalinie, który obecnie mieści filię Muzeum Narodowego w Poznaniu. Budowla powstałą z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego i została zaprojektowana jako późnobarokowy kompleks pałacowy z pięknym dziedzińcem i ogrodem. Oprócz wnętrz samego pałacu warto zwiedzić tutejszą galerię sztuki i wybrać się na długi spacer zielonymi okolicznymi terenami. W Śmiełowie z kolei klasycystyczny pałac jest siedzibą Muzeum im. Adama Mickiewicza, które gromadzi związane z nim memorabilia: obrazy, druki i inne wartościowe pamiątki. Sam obiekt również jest godny uwagi, zwłaszcza dla miłośników architektury historyzującej.
 
Zielona wyspa
Wielkopolskie zabytkowe zamki i pałace są naprawdę wyjątkowe, jednak to nie jedyne miejsca które warto odwiedzić w tej okolicy. Godna uwagi jest na przykład Wyspa Edwarda, zlokalizowana na Jeziorze Raczyńskim, koło Zaniemyśla. To doskonałe miejsce na spacer wśród bujnej roślinności – na wyspie można podziwiać między innymi wiekowe dęby o statusie pomników przyrody. Oprócz tego godzien uwagi jest także drewniany Dom Szwajcarski z XIX wieku, który dostępny jest dla zwiedzających. Innym ciekawym miejscem dla miłośników natury i historii jest średniowieczne grodzisko w Grzybowie. Teren badań archeologicznych obejmuje miejsce jednej z pierwszych osad istniejących na terenie województwa wielkopolskiego. Obecnie należy on do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które prezentuje lokalne wykopaliska i odkrycia archeologiczne. W Grzybowie warto też wybrać się do zabytkowego dworu na południu miasta – eklektyczna XIX-wieczna budowla prezentuje się naprawdę wyjątkowo wśród bujnej roślinności.
 
Wypoczynek w Spa
Jeśli jednak oprócz zwiedzania chcemy też wypocząć, to warto wybrać odpowiednie do tegomiejsce. Na północny wschód od Wrześni, blisko Nekli, mieści się Hotel Barczyzna – miejsce idealne dla osób szukających chwili wytchnienia i relaksu. Przede wszystkim warto zainteresować się pięknymi terenami zielonymi w tej okolicy. Tuż obok zlokalizowane jest nadleśnictwo Czerniejewo o pięknej roślinności i wielu malowniczych zakątkach. Warto jest wybrać się tam na długi spacer i poznać miejscową florę i faunę. Po powrocie do hotelu możemy natomiast skorzystać z dostępnego tu Medical Spa. Jest tutaj wiele różnych rytuałów i zabiegów do wyboru, zaczynając od przeróżnych masaży i pielęgnacji twarzy, a kończąc na rehabilitacji i opiece medycznej. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na porę roku.
 
Z dala od turystycznych tłumów
Jeśli szukamy sposobu na nietypowe wakacje w Polsce, warto zdecydować się na Wielkopolskę. Unikniemy tłumów turystów oblegających plaże i górskie szlaki, a jednocześnie będziemy mieć na wyciągnięcie ręki piękne lokalne zabytki oraz zielone tereny. Jeśli chcemy, możemy wybrać się w trasę po historycznych miejscach istotnych dla Polski, lub poznać bliżej tutejsze bogactwo naturalne. Hotel Barczyzna koło Nekli jest doskonałym miejscem na wypoczynek w tej okolicy – przede wszystkim ze względu na możliwość skorzystania z bogatej oferty zabiegów w Spa w okolicach Poznania, ale także dzięki pięknym wnętrzom, miłej atmosferze i udogodnieniom.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *